10 Things to Make, Not Buy


Print Friendly

Things to make

Tomorrow marks 1 year since I walked away from a job that was literally making me sick and simultaneously returned to my frugal-living roots. I’ve pushed myself a lot the last 365 days to make living on one income work, especially when it comes to the stuff I found too time consuming or just not worth it in the past.



I’ve had a few failures (the homemade deodorant worked just fine but melted all over my medicine cabinet) but for every failure I’ve had many more successes. My husband and I sat down this weekend and made a list of some of the things we now make instead of buy.  I narrowed it down to a list of the 10 that have made the biggest financial impact in our lives.


10 Things To Make, Not Buy




1. Laundry detergent  – In a good week we wash about 15 loads of laundry and the homemade laundry detergent has saved us a fair amount of money. The detergent I make can be used as powdered or liquid and has the added benefit of being kind to those with skin allergies.



2. Liquid hand soap – We’re a family of seven with three bathrooms, we go through hand soap like crazy. I was buying liquid refills that equal about $.25 per bottle but now I make it for free. I always have a little stub of bar soap leftover when I make laundry detergent and I wasn’t sure what to do with it. I ended up putting the scraps in a glass jar and covering with water to see what would happen. I originally planned on adding the liquid back into my laundry detergent but found another use. After a week in the jar with water the soap had started to dissolve, turning the water into a thick syrup, perfect for liquid hand soap bottles! I now save the soap stubs every time I make detergent.



3. Bread – With the exception of hamburger and hot dog buns, which I haven’t quite perfected yet, I haven’t purchased bread in months. When my kids were in school we went through 3 loaves of whole wheat a week, or about $24 a month.


I’m pretty good at baking whole wheat and white loaves, bagels, cornbread, yeast rolls and naan. I accidentally discovered that if my loaves are too crumbly my family likes open-face toasted sandwiches just as well as two-slice sandwiches. I discovered that bland bread makes excellent bread crumbs and croutons and is perfect when dipped in soup. I learned that naan is the perfect replacement for tortillas, it tastes better and is much easier to make.

Yes, baking bread takes a lot of time and effort at first. The more you do it the easier it becomes, I can now whip up 4 loaves totally by hand in about 20 minutes, not counting rising and baking time.



4. Pre-packaged baking mixes – It is so simple, and cheap, to make cookies/waffles/pancakes/cake/brownies from scratch that I no longer buy mixes. It takes about 30 seconds longer to make these things from scratch if you have the ingredients so keep your pantry stocked!



5. Hummus – Hummus is a snack staple in my family but at $4 for a family-size container that lasts one snack session I was spending around $20 a month just on hummus!!  I now make all of our hummus from scratch using dry chick peas that I cook and freeze in advance.  My husband found the perfect cracker recipe for dipping, eliminating our purchase of pita chips at about $4 a bag!



6. Pizza – Who doesn’t love pizza? With about 20 minutes of work I can make enough pizza to feel all of us, for about 90% less than delivery. The major benefit here is being able to make everyone their own personal pizza, no more arguing over toppings.



7. Oatmeal packets – Store brand oatmeal packets cost $2.50 for a pack of 10. Instead of buying these, which are full of artificial ingredients, I buy a tub of old-fashioned oats for $2.79. Toss a handful of oats into a bowl, cover with water and microwave on high for a minute, add your choice of toppings and you’re ready to go. My children’s favorite topping is cocoa powder/sugar/cinnamon, with maple syrup/raisins a close second. One special occassions I melt chocolate chips in the oatmeal and it’s divine!



8. Breakfast cereal – If your family is like mine one box of cereal lasts exactly 20 minutes. When you buy breakfast cereal for as many as I do it can do serious damage to your budget, even if you buy the off brands. Instead of cereal we eat waffles (I make a large batch weekly and freeze), eggs, toast with peanut butter, apples drizzled with honey, oatmeal, leftovers, etc. One of the best things about ditching breakfast cereal, aside from the savings, is knowing exactly what ingredients are going into everything.



9. Yogurt – My homemade slow cooker yogurt was such a success that I don’t plan on buying yogurt ever again. While I stay away from the “kids” yogurts that are full of chemicals, the plain stuff just doesn’t stand up flavor-wise to the homemade. My kids LOVE yogurt more than any other snack and now I don’t feel guilty giving it to them!



10. Paper Towels – This one was hard for us, a lot of spillage happens around here. I was always disappointed in the performance of the papers towels though, and they are so expensive. I now keep a few old towels under the kitchen sink for big spills. The really ratty towels (don’t we all have some of those hiding in the linen closet??) are now cut into rags and stored in a kitchen drawer for small spills and cleaning purposes. I hate cleaning with nice, colorful rags but I don’t mind getting bleach on the old ratty towel pieces.



What things do you make instead of buy?


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 thoughts on “10 Things to Make, Not Buy

  • Tracey

    I haven’t tried making my own hand soap – but I did buy a 2 gallon refill at Sam’s Club last year for like $6~ (actually i have no clue how much it is – it is 2 huge bottles), i then bought the foam pumps and once they were empty refilled them. It is about 1/3 soap and 2/3 water. After almost 18 months I am just NOW getting into the second bottle!! I love the foam stuff for less mess.

    I”m out of habit baking bread – but that saved me when my kids were eating lunch here daily.

    And I swear i’m going to make these reusable paper towels I have the flannel and birdseye stuff for…. but I rarely buy them any more either, and only get into trouble when I make bacon or want friend corn tortillas. Really, the bacon draining is a problem without them.

    I saw the Febreeze recipe floating by on Pinterest – I might have pinned it! LOL!! (I don’t use a lot of it at all – it makes me sneeze!).

  • Maria Campbell

    Do you coupon? I get laundry detergent and paper towels for free, haven’t bought either in almost five years. I use dawn hand renewal as hand washing soap. It’s also free with coupons and it smells pretty. I make my own bread just because I can knock out a loaf in the bread machine for around 50 cents. I make my own bisquick mix because it’s 1/3 the price and tastes better. Cereal is another thing that’s crazy cheap with coupons. Haven’t paid for that in five years either. Going to try yogurt. Thanks for the info

  • Maria Campbell

    I read your article on extreme couponing. I can understand your reasoning. We each do what’s best for our families and choose the cream of the crop as to what is best for our own particular situation. There are many things I won’t do either but I am going to try homemade yogurt.

  • TSandy

    Loved your blog entry. I bake all our bread products from scratch. Check out King Arthur Flour’s website and search the recipe section for hamburger bun recipes. You will never buy store bought buns again I promise. There are many bun recipes to choose from but I haven’t found a bad recipe on that site and they also have telephone support if you run into problems. I recently broke down and bought a USA Pans pan on Amazon instead of free forming my hamburger buns. Now I’m turning out hamburger buns that are professional looking. They freeze beautifully up to a month without a loss of taste or texture. Next up is the hotdog pan.

    I make yogurt in a crockpot too. I will never go back to store bought yogurt although I upgraded recently to using organic milk and found the yogurt stays fresh twice as long. You might try making your own granola for a change of pace for the kids. I have two go to granola recipes that are economical compared to the price of granola in the grocery store. I know what’s in them and they taste fabulous.

    Thanks for the hummus recipe. I have 25 lbs of dried chickpeas and I haven’t gotten around to trying to make hummus yet. 2014 will be the year of hummus and learning to make cheese.